Jak działa WaterJet?

Cięcie różnorodnych materiałów jest możliwe dzięki wysokociśnieniowemu strumieniowi wody. Mówiąc nieco konkretniej, aby nadać wodzie energię potrzebną do przecinania poddaje się ją kilkuetapowemu sprężeniu: w pompie wstępnej, następnie po przejściu przez filtr w pompie hydraulicznej sterowanej elektrycznie oraz przez przełożenie powierzchni w stosunku nawet 1: 20. Dzięki tym zabiegom woda może osiągnąć ciśnienie kilku tysięcy bar. Jedynym ujściem sprężonej cieczy z pompy wysokiego ciśnienia jest elastyczny przewód ze stali, który doprowadza ciecz do odpowiednio wyprofilowanej, diamentowej dyszy skupiającej. Siła i ponaddźwiękowa prędkość, z jaką strumień  wydostaje się z głowicy dyszy posiada właściwości tnące. Średnica strumienia może być skupiona nawet do dziesiątych część milimetra.

Maszyna jest sterowana przez komputer (sterowanie CNC). Dostarczony lub zlecony projekt  (najlepiej z wykorzystaniem programu AutoCad) jest poddany przetwarzaniu numerycznemu, które steruje ploterem zapewniając precyzyjne cięcie. Głowica może poruszać się po dowolnym, nawet najbardziej skomplikowanym konturze wycinając pożądane wzory.

Technologia WaterJet wykorzystuje metodę cięcia wodą do której dodawane jest ścierniwo, które potęguje efekt cięcia i zwiększa jego efektywność.